
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 7.62 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 150 V |
| Depth | 5.08 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Copper |
| Pitch | 2.54 mm |
| Current Rating | 3 A |
| Max Current Rating | 3 A |
| Max Voltage Rating (DC) | 150 V |
| Orientation | Straight |
| Color | Black |
| Gender | Female |
| Number of Contacts | 6 |
| Connector Type | Socket |
| Number of Positions | 6 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 2.54 mm |
| Housing Material | Polychlorinated |
| Contact Resistance | 10 mΩ |
| Max Voltage Rating (AC) | 100 V |
| Housing Color | Black |
Stock: 2919
Distributors
pcbx
Unit Price$0.55656
Ext.Price$0.55656
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.55656 | $0.55656 |
| 10 | $0.47277 | $4.72770 |
| 25 | $0.44783 | $11.19575 |
| 50 | $0.42420 | $21.21000 |
| 100 | $0.40182 | $40.18200 |
| 300 | $0.37939 | $113.81700 |
| 500 | $0.35821 | $179.10500 |
| 1000 | $0.35137 | $351.37000 |
